ALS

AMYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS)

ALS, MNH ve Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen amyotrofik lateral skleroz, istemli kasların kullanımından sorumlu motor nöronlara saldıran nörolojik bir hastalıktır. ALS tipik olarak hızla ilerler ve tamamen hareketsiz kalmaya varacak kadar ciddi zayıflığa neden olur. Bu esnada konuşma bozukluğu etkili iletişim kuramama haline dönüşebilir.

ALS kaynaklı semptomlar hastalar, aileleri ve bakıcıları için zor ve yorucu olsa da, teknoloji ALS’li birçok kişinin etkili bir şekilde iletişim kurmasına, daha rahat ve neredeyse tamamen bağımsız bir şekilde yaşamasına yardımcı olabilir.

Yardımcı Teknolojiler ile İletişim

ALS’nin erken evrelerinde, bireyler daha zayıf bir ses veya konuşma bozukluğu yaşayabilir ve hastalık ilerledikçe kaslardaki zayıflama iletişim kurmayı giderek zorlaştırabilir. Bu süreç hem zorlu hem de duygusal olarak çok yorucu olabilir. Ancak doğru teknoloji etkili iletişimi desteklemeye yardımcı olabilir. Alternatif ve Destekleyici İletişim (ADİS) ALS’li bireylerin ihtiyaçlarını, isteklerini, duygu ve düşüncelerini etkin şekilde ifade etmelerine yardımcı olur. Basit kağıt ve kalemden sembol panolarına ve elektronik ses çıkış cihazlarına kadar çeşitli ADİS yöntemleri, hastalığın tüm aşamalarında iletişim aksaklıklarıyla boğuşan ALS hastaları için hayatı kolaylaştırabilir.

Etkili iletişim için ADİS programlarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.  Communicator-5

ÇEVRESEL KONTROLLER

Günlük ve basit eylemlerde dahi bir başkasına ihtiyaç duyuyor olmak ALS hastaları için moral bozucu olabilir. Örneğin hastalığı ilerlemiş biri için, ışıkları açıp kapatmak imkansız hale gelebilir. Böyle durumlarda Çevresel Kontrol Birimleri hastanın bağımsızlık duygusunu sürdürmede çok yardımcı olabilir. Sunduğumuz uzaktan kumanda cihazları ile ALS’nin ileri aşamalarında hastalar ışıkları, klimaları, televizyonları ve diğer ev eşyalarını kontrol edebilir. Hastanın gözleri, sesi veya anahtar butonları ile kontrol edebildiği uzaktan kumandalar hasta için olduğu kadar aile ve bakıcılar için de kolaylık sağlar. Televizyona kumanda edebilme, telefon görüşmeleri başlatabilme ya da hastanın kendi yatağını kontrol etmesine olanak tanıyan bu teknolojiler ALS’li kişiler ve etrafındakiler için stresi azaltır.

Uzaktan kumandalarımızın yardımıyla çevrenizdeki cihazları çalıştırabilirsiniz. Kumandalar

KENDİNİ İFADE ETMEK

ALS hastalarının çoğu hareket etme ve konuşma yeteneklerini kaybetse bile hiçbir zihinsel bozulma yaşamaz. İletişim kuramamak onların bedenlerinin içinde mahsur kalmasına neden olabilir. Doğru tercih edilmiş yardımcı teknoloji, bu yorucu zorluklara rağmen ALS hastalarının, isteklerini, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine yardımcı olur. ALS’li birçok kişi resim yapmaya, otobiyografiler ve kitaplar yazmaya, topluluk önünde konuşmacı olmaya ve bu şekilde diğer ALS’li bireylere ilham vermeye devam edebilir.

Türkiye’den ilham veren Başarı Hikayelerini inceleyin.   Başarı Hikayeleri

HAYATA TUTUNMAK

İnternet erişiminin ufuklarımızı nasıl genişletebileceğini ve başkalarıyla bağlantı kurmamıza nasıl yardımcı olabileceğini hepimiz biliyoruz. ALS hastaları için de durum farklı değil. Göz Takip teknolojisi gibi gelişmeler sayesinde ALS’li insanlar bilgisayarlarının tam kontrolü ve internet erişimine sahip olabilirler. Eğitimlerini ilerletebilir, kariyerlerine devam edebilir, destek grupları bulabilir ve bağımsızlıklarını koruyarak e-posta veya sosyal medya aracılığıyla aile ve arkadaşlarıyla iletişim kurabilirler. ALS’li bir bireyin tamamen izole edilmesi ve çalışmayı bırakması gerekmez. Günümüzde iş, eğitim ve sosyal hayatımızın büyük bir bölümünü dijital mecralar üzerinden sürdürdüğümüz gerçeğinden hareketle, internet erişimi olan ve bir bilgisayarı tam bağımsız şekilde kullanabilen ALS’li bireyler için fırsatların sona erdiğini düşünmek haksızlık olmaz mı?