Gaze Viewer


GAZE VIEWER

Tobii Dynavox Gaze Viewer, dil ve konuşma terapistleri, öğretmenler, ebeveynler, eğitim psikologları veya birinin gözle bakma yeteneklerini daha iyi anlamak isteyen herkes için bir değerlendirme aracıdır. Gaze Viewer ile bir kullanıcının fiziksel yetisini, bilişsel durumunu ve göz takip sistemi kullanımını kanıta dayalı şekilde değerlendirmenize olanak tanır.

Gaze Viewer yazılımını bir Tobii Dynavox Göz Takip Cihazı ile birlikte çalıştırarak, kullanıcının herhangi bir uygulamadaki (internet, e-kitaplar, oyunlar, filmler, fotoğraflar, bir web sayfası ve daha fazlası) tüm göz hareketlerinin gerçek verilerini kayıt altına alabilirsiniz.

Değerlendirin

“Kullanıcı ekranı görebiliyor mu? Ekranda herhangi bir butonu seçebiliyor mu? Ekrandaki belirli öğeleri tanıyor mu?” İşte Gaze Viewer, bu ve bunun gibi bazı soruların cevaplarını kesin bir biçimde almanıza yardımcı olur. Gaze Viewer ile herhangi bir uygulama sürecindeki gerçek göz takip verilerini kayıt altına alabilirsiniz. Uzmanlık alanınıza ilişkin değerlendirmeleri yönetmenize izin vermenin yanı sıra,  testlerinizi kullanıcı için daha konforlu ve daha az stresli bir şekilde yapmanızı sağlar. Örneğin; çocukların bilişsel değerlendirmesinde, çocuğun hiç dikkatini çekmeyecek ya da onu strese sokacak bir test kullanılması yerine eğlenceli bir YouTube videosu kullanabilirsiniz. Siz onun nereye baktığını kaydederken çocuk izleyerek veya oynayarak teste katılabilir.

Anlayın

Gaze Viewer, kullanıcının tam olarak ne gördüğünü sizin de görmenizi sağlar. Hangi öğeye bakmış, hangi sırayla bakmış tüm bunların yanı sıra, nerelere odaklandığını da size gösterir. Değerlendirmede kullandığınız uygulama üzerindeki her şey birleştirilmiş bakış ve ısı haritaları ile sunulur. Canlı takip fonksiyonu ile kullanıcı izlemeyi sürdürürken, siz de ekranda “canlı bakış” verilerini görüntüleyebilirsiniz. Gaze Viewer’ı sadece bir eylemin sonucunu anlamak için değil; aynı zamanda sonuca giden süreci anlamak için de kullanabilirsiniz. İlgili bilgilere bakıp bakmadığını ya da siz okurken/konuşurken sizi takip edip etmediğini anlamak ve buna göre kullanıcı için hangi içeriğin doğru olduğunu belirlemek için de kullanabilirsiniz.

Raporlayın

Bireyin mevcut yetenek ve becerilerinin yanı sıra, zaman içinde gösterdiği gelişimin kayıt altına alınmış kanıtlarını elde etmek için, ısı haritaları ve bakış grafikleri ile sunulan göz izleme verilerini tek tek görüntüler veya tekrar oynatılabilen videolar olarak kaydedin.

Gaze Viewer ile hem bakışları hem sesleri kaydedin

TD Gaze Viewer, bakış verileriyle birlikte sesleri de kaydedebilmenizi sağlar. Bu da kaydın bağlamının anlaşılması için oldukça faydalıdır. Kullanıcı, konuşulan şeyi dinliyor mu/konuşulan şeye bakıyor mu?/anlıyor mu? vb soruları cevaplamanızı sağlar. Örneğin; “Köpeğe bakar mısın lütfen?” gibi sesli ipuçlarınıza verdiği tepkilerin kayıt alına alınabilmesi onun yeteneklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Kanıt Niteliğinde

Göz izleme verilerini, sesleri de içeren bir video şeklinde kayıt altına alarak hem kullanıcıyı daha net anlayabilir, hem de mevcut yeteneklerini ve zaman içinde gösterdiği gelişimi kesin kanıtlarla ortaya koyabilirsiniz.

Gaze Viewer’ın kurulumu kolay, kullanımı oldukça basittir. Yalnızca çalıştırın ve dakikalar içinde basit raporlar oluşturmaya başlayın.

Gaze Viewer ile uygulayabileceğiniz değerlendirme ve testlerden bazıları:

  • Kavrama testi
  • Konuşamayan çocuklar için okuma – yazma değerlendirmesi
  • Bilişsel/işleme gecikme değerlendirmesi
  • Anıları hatırlama testi
  • Çocuklar için daha rahat test ortamları
  • Düşük işlevli yetişkinlerde bilişin kanıtlanması
  • İletişim için göz izleme ADİS cihazının potansiyel kullanımının doğrulanması

Uyumluluk

Uyumlu İşletim Sistemleri: Windows 7 (64 bit ) | Windows 8.1 | Windows 10

Uyumlu cihazlar: Tüm Tobii Dynavox göz takip cihazları ile birlikte kullanıldığında çalışır.

Uyumlu yazılımlar: TD Control – Windows Control – Gaze Point – Tobii Gaze Interaction  –  tüm Windows programları

Teknik Özellikler

Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: 2.0 GHz ve üzeri | Çift Çekirdek

4GB RAM

Hard Disk: 450 MB

USB 2.0