Communicator 5

COMMUNICATOR 5 – Dil ve Konuşma Engelliler İçin Alternatif ve Destekleyici İletişim Yazılımı

Tobii Dynavox Communicator 5 dil ve konuşma engeli olan bireylere bağımsızlık sağlamak üzere tasarlanmış; metin ve sembolleri konuşmaya dönüştüren, kullanıcıya Windows erişimi, e-posta, mesajlaşma (sms), telefon görüşmesi, çevresel kontrol ve çok daha fazlası için araçlar sunan bir iletişim yazılımıdır.

Okuryazar kullanıcılar için metin tabanlı, okuma yazma bilmeyen kullanıcılar içinse sembol tabanlı sayfa setleri ile her yaştan, her seviyeden kullanıcı için mükemmel bir Alternatif ve Destekleyici İletişim çözümüdür. Daha doğal bir iletişim için metin ve sembolleri anlaşılır bir konuşmaya dönüştürür. Kullanıcının istek ve ihtiyaçlarını, duygu ve düşüncelerini ifade etmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Windows’un bağımsız kullanımı, e-posta alıp gönderme gibi daha pek çok şeyi zahmetsizce yapmasını sağlar.

Accessible Apps üzerinden Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Whatsapp, Netflix, YouTube, Kindle, Spotify, Tik Tok, Twitch, Zoom , Android sms mesajları, Google Translate gibi popüler araçlar da Communicator içinden rahatça kullanılabilir!

Tobii Dynavox Communicator 5 İletişim Yazılımı, bu alanda dünyanın en iyi uygulama tekniklerinden yararlanılarak oluşturulmuş klinik araştırmalara dayalı içeriklerle donatılmıştır.

ALS/MND, MS ve Serebral Palsi gibi karmaşık iletişim ihtiyaçları olan bireyler için tasarlanmıştır.

Communicator 5’i dünyanın en iyilerinden yapan özelliklerinden bazıları:

KİŞİSELLEŞTİRME

En iyi kullanıcı deneyimi için bu yazılım paketini kendi seçimlerinizle kişiselleştirebilir, zaman içinde değişen ihtiyaçlarınıza göre adapte edebilirsiniz.

  • Ana sayfa ve sayfa setlerinin içeriğini
  • Metin veya sembol kullanım tercihinizi (ya da her ikisini bir arada)
  • Erkek veya Kadın seslerini
  • Erişim yönteminizi ( dokunma – gözle bakma – tarama – anahtar – baş faresi – standart fare tıklaması – fareyle bekleme ve joistik )

dilediğiniz gibi seçebilir, değiştirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

HERKES İÇİN KOLAY KULLANIM

Communicator 5,

  • kolay kurulum
  • içeriği kişiselleştirmeniz için kolay düzenleme araçları ve
  • okul gibi çoklu kullanım ortamları için sınırsız sayıda kullanıcı profili içerir.

Bu yönüyle sadece kullanıcı için değil, tüm iletişim ekibine faydalı olmak için tasarlanmıştır.

ESNEKLİK

Communicator 5 zengin iletişim seçenekleri sunar:

  • A’dan Z’ye veya Q klavye gibi çeşitli klavye düzenleri
  • Symbolstix, PCS, Bliss ve Metacom dahil olmak üzere en çok bilinen sembol setleri

Herkes için daha verimli iletişim

Dil gelişimi henüz başlamış olan iletişimcilerden okuryazar yetişkinlere kadar Communicator 5, her ADİS ihtiyacına uyacak şekilde tasarlanmış dil içeriğiyle birlikte gelir. İçeriği, kolay düzenleme araçlarıyla kendinize göre özelleştirebilir ve yüz yüze iletişim için metin, semboller ve yüksek kalitede sesli konuşma çıkışı yoluyla iletişim kurabilirsiniz. Modern kullanıcı arayüzü, akıllı işlevler ve bakıcılar için kolay erişim özellikleri sayesinde Communicator 5 ile her zamankinden daha verimli iletişim kurabilirsiniz.

Tüm erişim yöntemlerini destekler

Communicator 5’i dilediğiniz erişim yöntemi ile kullanın. İsterseniz standart fare ile veya dokunmatik ekran üzerinde doğrudan erişimle, isterseniz baş faresi, joistik ya da tarama için anahtar ile veya Tobii Dynavox göz takip cihazları eşliğinde yalnızca gözlerinizle bakarak kullanabilirsiniz. Ayrıca görme kusurları veya başka sebeplerle ekranda bir seçim yapmadan önce geri bildirime ihtiyaç duyan kullanıcılar için tıklamalara eşlik eden işitsel ipucu özelliği de mevcuttur.

Hem bireysel hem de çoklu kullanım için

Aynı cihaz üzerinde sınırsız sayıda kullanıcı profili oluşturabilme özelliği ile Communicator 5, birden fazla kullanıcının aynı sistemi paylaşabileceği okullar, değerlendirme, rehabilitasyon ve bakım merkezleri için idealdir. Farklı profil oluşturma, günün saatine bağlı olarak farklı ayarlara sahip olmak isteyebilecek bireysel kullanıcılar için de ideal bir özelliktir.

Kayıtlı mesajlarınızla konuşun

Communicator 5 ile artık Tobii Dynavox Mesaj Bankacılığı’ndan her türlü kayıtlı mesajı ve ayrıca içeriğin kayıtlı mesaja karşılık gelmesi durumunda seslendirilmek üzere harici kitaplıkları da kullanabilirsiniz. Bu kendi sesinizle iletişim kurmanızı sağlar – konuşma yeteneğinizi kaybetmiş olsanız bile. “Kayıtlı Mesajları Kullan” seçeneği etkinleştirildiğinde, mesaj pencerelerinin içeriği, kendi sesinizle kaydettiğiniz kelimelerle konuşulur. ALS gibi konuşma kaybına neden olan ilerleyici hastalıkların erken evresinde kullanıcının kendi sesi ile yapacağı kayıtlar, kişinin kendisi ve yakın çevresi için oldukça anlamlıdır.

Sayfa Setlerinizi İndirin veya Kendinize Göre Düzenleyin

Kullanıcı için sıfırdan sayfa setleri oluşturabilmenin yanı sıra, tüm dünyadaki TD Communicator kullanıcılarından oluşan topluluğumuz Page Set Central’dan da ilham alabilirsiniz. Oradan diğer kullanıcıların, ebeveynlerin, özel eğitim öğretmenlerinin ve dil-konuşma terapistlerinin hazırladığı sayfa setlerini ücretsiz olarak indirebilir, Düzenleme Modu’nu (Edit Mode) kullanarak dilediğiniz gibi kopyalayabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Elbette, kendiniz de hazırladığınız sayfa setlerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Okuryazar kullanıcılar için avantajları:

Okuryazar kullanıcılar için yerleşik bir sözlük, sıklık tabanlı sözcük tahmini (Türkçe Kelime Tahmini),  Windows masaüstüne ve uygulamalara erişim gibi özellikler, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunar.

“Hazır İfadelerim” özelliğini kullanarak, örneğin; “Kişisel Bakım” – “Yeme-İçme” – “Doktor” – “Selamlaşma”  gibi kategoriler oluşturup, buna göre yaygın olarak kullandığınız cümle kalıplarını ve ifadelerinizi önceden kaydedebilir ve ihtiyaç halinde bunlara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Daha KOLAY Yazmanızı sağlayan özellikler:

Communicator 5’te dilini ve görünümünü seçip değiştirebileceğiniz çok sayıda klavye düzeneği ve Windows ekran klavyesi bulunur. En sık kullanmak isteyeceğiniz bazı fonksiyonlara hızlı erişim için akıllı butonlar kullanarak kendi özel klavyenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin; klavyenize bir alarm butonu, ya da Hazır İfadelerinize ulaşabileceğiniz bir bağlantı düğmesi ekleyebilirsiniz.

Quick Talk özelliği ile daha uzun bir metin yazarken aynı anda size yöneltilen bir soruyu yanıtlayın veya sohbete katılın. Hızlı cevaptan sonra metin belgenize dönebilir ve kaldığınız yerden yazmaya devam edebilirsiniz.

Sesli Geribildirim – Bir düğmeye tıklandığında Communicator 5 klavyelerinden sesli geri bildirim alabilirsiniz.

Yazma Hızını Ayarlayabilme – Daha hızlı veya daha yavaş yazmak için bekleme sürenizi kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Beklemeden Yazma Özelliği – Yepyeni “Beklemeden Yazma*” işleviyle yazma hızınızı artırın. Göz takip sistemi kullanıcısı iseniz; yazmak istediğiniz kelimeleri oluşturan harfler üzerinde sadece göz gezdirin. Büyük bir doğrulukla Communicator 5 ne yazmak istediğinizi bilir. (*Bu özellik şimdilik sadece İngilizce içindir.)

Sono Key sayfası ile Bütünleşik Ekran – İçerdiği Sono Key sayfası ile Communicator 5 üzerinde; Yazı Yazma ve Konuşma – Fotoğraf Görüntüleme – Hesap Makinesi – Takvim – İletişim Kişileri için Rehber – Alarm Çaldırma – Göz Dinlendirme – Müzik Dinleme – Bilgisayar Ses Ayarı – E-Posta Kutusu – Windows’a Erişim gibi pek çok fonksiyonun tümüne sadece tek bir ekrandan kolayca erişebilirsiniz.

SEMBOL KULLANICILARI için İLETİŞİM

Tobii Dynavox Communicator 5 okuma yazma bilmeyen bireylerin iletişimini desteklemek için semboller veya resimler kullanmanızı sağlar.

Communicator 5 yazılımında her yaştan insanın anlaşılır bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan 15.000’den fazla SymbolStix iletişim sembolü bulunur. Communicator 5 ayrıca Resimli İletişim Sembolleri (PCS) gibi diğer standart biçimli iletişim sembollerini ve resim kitaplıklarını da destekler. Ayrıca bilgisayarınızdan kendi fotoğraflarınızı ve resimlerinizi içe aktarabilir veya fotoğraf çekmek için dahili kameranızı kullanabilirsiniz.

Sembol tabanlı sayfa setleri ile erken çocuklukta kelime öğrenme ve giderek özne, zamir, fiil ve sıfatlar gibi dilbilgisi kuralları içeren söz dizilerini sunarak dil gelişimini destekleyebilirsiniz.

Düğmelerinizi özgürce özelleştirin ve düzenleyin. Hızlı menü ekrandaki ızgara yerleşiminin düğmelerini hızlı ve kolay bir şekilde düzenlemenizi sağlar. Erken çocuklukta kullanım için harika bir öğrenme yolu sağlayarak belirli düğmeleri gizleyebilir, bazılarını gösterebilirsiniz. Ek olarak, tüm sayfa setinde düğme yazı tipi boyutunu ayarlayarak metnin giderek daha önemli görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı vakalar için eşlik eden görme kusurlarının bulunması halinde, arka plan rengini değiştirebilir veya yüksek kontrast içeren semboller ve resimler kullanabilirsiniz.

SOSYALLEŞMEK için COMMUNICATOR

Tobii Dynavox Communicator, birçok farklı şekilde sosyalleşmenize yardımcı olur. Tüm elektronik iletişim biçimlerini kullanarak aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla iletişiminizi dilediğiniz gibi sürdürün. Communicator’ı televizyonunuz veya klimanız gibi kızılötesi (IR) özellikli cihazları kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.

Daha fazla bağımsızlık ve yaşam kalitenizi artırmak için e-posta ve mesajlaşmayı kullanarak yüz yüze iletişimin ötesine geçin.

Bir refakatçinin yardımı olmadan özel konular üzerinde konuşabilmek ve kişisel sohbetlere katılabilmek herkes için büyük önem taşımaktadır ki bu Communicator 5 ile artık mümkün!

Sosyal kalın

Çevrimiçi sohbet, e-posta ve sms mesajları için hazır sayfaları ve işlevleri kullanarak arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurun. Hatta sentetik sesi kullanarak bir telefon görüşmesi bile yapabilirsiniz.

Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak istedikleriniz mi var? Communicator içindeki opsiyonel Accessible Apps eklentisi ile Facebook, Instagram gibi sosyal medya mecralarında durumunuzu güncelleyin. Haber akışınızı Communicator 5’in içinden okuyup kendi paylaşımlarınızı yapın.

Bulunduğunuz odadaki diğer cihazları da kontrol edin

Çevrenizdeki televizyon, DVD oynatıcı, klima ve oyuncak gibi kızılötesi özellikli cihazları programlayın ve kontrol edin. Communicator 5, tüm bu cihazları sanal kumanda ile kullanabilme fırsatı sunar. *Sanal kumanda özelliğinin kullanılabilmesi için harici usb uzaktan kumanda cihazına ihtiyaç vardır.  Sanal kumanda donanım ve yazılımı I-Serisi cihazlara standart olarak dahil edilmiştir.

Uyumlu İşletim Sistemi: Communicator 5, Microsoft işletim sistemlerinin 32 bit ve 64 bit sürümlerinde çalışır.

– Windows 7 (32 bit veya 64 bit)

– Windows 8 (32 bit veya 64 bit)

– Windows 8.1 (32 bit veya 64 bit)

– Windows 10 (32 bit veya 64 bit)

Uyumlu Cihazlar: Tobii Dynavox PCEye modelleri, EyeMobile Plus, EyeMobile Mini, I-Serisi cihazlar, I-Serisi + cihazlar

Uyumlu Yazılımlar: TD Control – Windows Control – Classic Tobii Gaze Interaction

Uyumlu Tarayıcı: Mozilla Firefox 31 ve üzeri

Bilgisayar için Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: 1.8 gigahertz (GHz) veya daha hızlı  x86 veya x64 bit

Bellek: 2.0 GB RAM

Hard Disk: 3.0 GB boş alan

Ekran: 800 x 600 veya daha yüksek çözünürlük (1020 x 786 önerilir)