Örnek Tasarımlar

ÖRNEK TASARIMLAR

Hayalinizdeki duyu odasına kavuşmanız için size biraz ilham vermek istedik. Bu sayfada paylaştığımız örnek tasarımları inceleyebilir, terapi amaçlarınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız benzer bir duyusal odaya sahip olmak için bizi arayabilirsiniz. Ya da tümüyle kişiselleştirilmiş bir terapötik müdahale için size özel yepyeni bir tasarıma da sahip olabilirsiniz.

Ürünlerimiz terapötik hedeflerinize ve ihtiyaçlarınıza uyum sağlayacak şekilde bambaşka kombinasyonlarda sunulabilir ve size kapsamlı bir stimülasyon ortamı yaratma imkanı tanır.

EVREN ODASI

Tüm odayı aynı anda kontrol ederek hayal ettiğiniz evrenleri yaratın. SHX teknolojisine dayalı bu oda, kullanıcıların baş aktörler olmasını ve yapacak harika aktiviteler bulmasını sağlamak için sonsuz seçenekler sunar. Duvarınıza yansıtmak istediğiniz farklı videoları veya görüntüleri seçebilirsiniz ve bu içerikler tamamen sürükleyici ve kuşatan bir etki için odadaki geri kalan öğeleri ve cihazları da tetikler. Örneğin sizi su altında gibi hissettirecek sesler, görüntüler, titreşimler, renkler ve ışıklarla kendinizi denizin altında bulursunuz!

Çok duyulu odalar davranışı düzenlemeye, konsantrasyonu artırmaya, iyi hissetmeye ve olumlu bir zihniyeti teşvik etmeye yardımcı olurlar. Bu odada kullanıcılar duygular ve duyularla çalışır, bu nedenle oda bilişsel olarak güvenli ve erişilebilir bir alan haline gelir.

Bu oda çok çeşitli kullanıcı gruplarına özgü içerikler ve spesifik aktiviteler içermektedir. Bu yönüyle size oldukça geniş bir hedef kullanıcı kazandırır. Erken çocukluktan ileri yaş grubuna kadar her yaştan, her seviyeden kullanıcı için terapiler gerçekleştirebilirsiniz.

Huzurevleri, okullar, rehabilitasyon merkezleri, duyu terapilerinin yürütüldüğü her yer için idealdir.

EVREN ODASI’nda KULLANILAN ÜRÜNLER: Luminea Baloncuk Tüpü + Işık kaynaklı SHX Fiberoptik Duş (Fıskiye)  + Baloncuk Tüpü için Köşe Tabanı + Ayaklı İçbükey Modül + İçbükey Arka Panel 70 cm + Dışbükey Arka Panel 70 cm + Ayna + SHX Rack + Led Çubuklar + Vibroakustik Dönüşebilen Puf + SHX Yer Matı + Düğme 6 Uzaktan Kumanda + Düğme 1  Buton Anahtar + SHX Stars + SHX Fan + SHX Baloncuk Makinesi

ÇOCUK ODASI

Bu oda, duyular tarafından kontrol edilen uyarım yoluyla gelişimlerini iyileştirmek amaçlı olarak özellikle erken çocukluk müdahalesi için uzmanlar tarafından tasarlanmıştır.

Küçükler dünyayı gözlemleyerek, dinleyerek, hissederek ve keşfederek öğrenirler. Bu nedenle SHX duyu odaları, duyuları uyandırmak ve bir çocuğun gelişimini desteklemek için mükemmeldir. Küçük çocuklar için tasarlanmış bu çok duyulu oda sürükleyici, etkileşimli ve özelleştirilebilir bir odadır. Küçük yaştaki çocuklara uygun hikâyeler ve diğer içerikler, ses ve titreşimle birlikte benzersiz bir ortam etkisi sağlar. Kendi içeriğinizi yükleme ve herhangi bir videoyu görüntüleme imkânı onu özelleştirilebilir hale getirir.

6 düğmeli uzaktan kumanda ve SHX mat gibi farklı kontrolörler, çocuğun odanın kontrolünü elinde tutmasına ve onunla etkileşime girmesine izin vererek etkileşimi, eğlenceyi, neden-sonuç ve farklı becerilerin gelişimini teşvik eder.

Bu oda; görsel ve işitsel uyaranların ayrımının geliştirilmesi, nesneler ve özelliklerinin tanımlanması, duyguların tanımlanması, sıra bekleme, hayal gücünü harekete geçiren sembolik oyunlar oynamayı öğrenme vb amaçlar için kullanılabilir.

ÇOCUK ODASI’nda KULLANILAN ÜRÜNLER: SHX Kompakt + SHX Kompakt için Kabin + Luminea Baloncuk Tüpü + Luminea Fiberoptik Işık Demeti 2m + SHX Proximity + Düğme 6 Uzaktan Kumanda + SHX Yer Matı + Düğme 1 Buton Anahtar + Luminea Led Işık Şeridi + Vibroakustik Minder + Baloncuk Tüpü için Taban Modül Seti + Baloncuk Tüpü için Duvara Montaj Aparatı + Luminea Top Havuzu + Ayna + Terapi topları + Yumuşak yer minderleri

TİTREŞİM KÖŞESİ

Bu duyusal köşe, sesin ritmine göre titreşen küçük bir çoklu-duyusal alana sahip olmanızı sağlar. Çok sayıda terapötik fırsat sunar, üstelik kurulumu ve kullanımı son derece kolaydır.

Çok duyulu ortamlar, kullanıcının duygusal, davranışsal ve bilişsel durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu küçük duyusal köşe, duyusal işleme, öz farkındalık, duruş kontrolü, görsel izleme, sıra alma ve seçim yapma konularında iyileştirmeye yardımcı olur.

Kullanıcının duyusal ortamı etkinleştirmesine ve kontrol etmesine izin vererek, diğer bir deyişle oturumun kahramanı olarak liderlik etmesi ile iletişim ve etkileşimi teşvik etmenin yanı sıra, terapötik müdahaleyi başlatmak ve sakin, rahat bir duruma ulaşmak veya kullanıcı katılımını desteklemek için idealdir.

Sesin ve vibroakustik efektin kombinasyonu, müziğin ritmine de yansıyacak olan kabarcık tüpü ve fiber optik tarafından yansıtılır. Kullanıcı müziği sadece duymakla kalmaz, aynı zamanda hisseder ve seslerin tüm vücudunda nasıl dolaştığını fark eder.

TİTREŞİM KÖŞESİ’nde KULLANILAN ÜRÜNLER: SHX Rack + Luminea Baloncuk Tüpü + Luminea Fiberoptik Işık Demeti + Luminea Uygulaması (Android) + Baloncuk Tüpü ve Fiberoptikler için Kare Taban Modülü + Duvar Destekleri + Vibroakustik Su Yatağı + Düğme 6 Uzaktan Kumanda

HAYAL ODASI

Bu çok duyulu oda; bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kurumları veya duyusal terapi seanslarının yürütüldüğü her yer için harika bir uygulama olabilir. Bu oda özellikle Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Angelman Sendromu, zihinsel engelli, beyin hasarları, Serebral Palsi ve yaşlılarla çalışmak için kullanışlıdır.

Bu odada güvenli, bilişsel olarak erişilebilir bir alanda duygular ve duyularla çalışabilirsiniz ve kullanıcıları gerektiğinde sakin/rahatlama veya aktivasyon/katılım durumuna getirebilirsiniz. Çoklu duyusal ortamlar her kullanıcının duygusal, davranışsal ve bilişsel durumunu iyileştirir. Yaşlılarda duyusal, motor, bilişsel ve sosyal becerilerin ilerleyici bozulmasıyla mücadeleye yardımcı olur.

HAYAL ODASI’nda KULLANILAN ÜRÜNLER: SHX Rack Çift Projeksyion + Düğme 6 Uzaktan Kumanda + Düğme 1 Buton Anahtar + SHX Zar + SHX Baloncuk Makinesi + SHX Stars + Luminea Baloncuk Tüpü + Luminea UV Fiberoptik Işık Demeti + SHX Ses Kiti + SHX Fan + Vibroakustik Su Yatağı + Vibroakustik Koltuk + Led Işık Şeridi + 2 x Ayna + 2 x Ayaklı Dışbükey Yer Modülü + Baloncuk Tüpü için Köşe Taban Modülü +  Sol veya Sağ Uç Dışbükey Duvar Modülü

TEMEL ODA

Temel Oda, tüm duyular için temel unsurları içerir.

Bu tasarım tüm duyularla çalışmak ve harika bir atmosfer yaratmak için bir duyu odasındaki temel unsurları içerir.

Serebral Palsi, Otizm Spektrum Bozukluğu, Beyin Hasarı, Öğrenme Güçlükleri, Görme Bozukluğu ve Küçük Çocuklarda Erken Müdahale için idealdir.

TEMEL ODADA KULLANILAN ÜRÜNLER: Luminea Baloncuk Tüpü + Fiberoptik Işık Demeti 2 m + Baloncuk Tüpü ve Fiberoptikler için Köşe Taban Modülü + Düğme 6 Uzaktan Kumanda + Vibroakustik Su Yatağı +  2 x İçbükey Duvar Modülü + 1 x Dışbükey Duvar Modülü + Ayna + Ultrasonik Aromaterapi Seti

MACERA ODASI

Çok duyulu odalar, keşfetmeyi teşvik eden güvenli ve erişilebilir bir ortam sağlar.

Bu tasarımda görülen çok renkli ve çok duyulu oda tüm çocukların ilgisini çekmekle kalmaz aynı zamanda onlar için ilgi çekici içeriklerin sunulmasıyla eğlence ve öğrenme için eşsiz bir ortam yaratır. Oyun ve hareket temelli stimülasyonla motor becerilerin gelişimine katkıda bulunur.

Odadaki duyusal öğeleri çocukların kontrol etmesine izin verilmesi terapi seanslarına katılımı da kolaylaştırır.

Otizm Spektrum Bozukluğu, Öğrenme Güçlükleri, Görme Bozukluğu, Küçük Çocuklar ve Erken Müdahale alanında çalışan terapi uzmanları için idealdir.

MACERA ODASINDA KULLANILAN ÜRÜNLER: Baloncuk Tüpü + Baloncuk Tüpü için Modül Seti +  İnteraktif dokunmatik panel + Zemine Monte Panel için Koruyucu Yumuşak Dolgu + Top Havuzu + Ayna + Merdiven, köprü vb yumuşak dolgulu malzemeler

KÖPRÜLER ODASI

Çok duyulu odalar öğrenme için mükemmel bir araçtır.  Görsel ve işitsel uyaranların ayrımı, renkler, sayılar, hayvanlar, mevsimler, müzik ve daha pek çok şeyi öğrenme için kullanılabilir. Bir duyusal odada sınırları yalnızca hayal gücünüz belirler.

Köprüler Odası; Otizm Spektrum Bozukluğu, Öğrenme Güçlükleri, Beyin Hasarı, Görme Bozukluğu, Serebral Palsi alanında çalışan uzmanlar için idealdir.

SHX teknolojisine dayalı bu odada kullanıcılara özel içerikler oluşturulabilir, öğrenme duyular yoluyla kolaylaştırılabilir.

KÖPRÜLER ODASINDA KULLANILAN ÜRÜNLER: SHX Rack + Düğme 6 Uzaktan Kumanda + SHX Zar + Led Çubuk + Led UV Spot Işığı + Ultraviyole Köşesi + UV Köşesi için duvar panelleri + Vibroakustik Koltuklar + SHX Ses Kiti

EĞLENCE ODASI

Eğlence odası; sürükleyici görsel-işitsel destekler, otantik multimedya ve çok duyusal içeriklerle donatılmıştır.

Çok duyulu odalar, olumlu bir ruh halini ve başka aktivitelere katılım için yatkınlığı teşvik eden huzurlu ortamlardır.

Kullanıcıların görsel-işitsel uyaranların tadını çıkarması için cazip alanlardır.

MS, Nöromusküler bozukluklar, Serebral Palsi, Otizm Spektrum Bozukluğu, Beyin Hasarları, Öğrenme Güçlükleri, Görme Bozukluğu ve yaşlıların kullanımı için ideal bir duyusal odadır.

EĞLENCE ODASINDA KULLANILAN ÜRÜNLER: SHX Rack + Baloncuk Tüpü + Balocuk Tüpü için Köşe Taban Modülü + Ayna + Işık kaynaklı SHX Fiberoptik Duş (Fıskiye) + Düğme 6 Uzaktan Kumanda + Düğme 1 Buton Anahtar + Vibroakustik Koltuklar + Ayaklı İçbükey Yer Modülü + İçbükey Duvar Panelleri + Ayaklı Dışbükey Yer Modülü + Dışbükey Duvar Panelleri + Ayaklı Köşe Modülü

EVDEKİ ODANIZ

Kendi evinizdeki odayı bir duyusal odaya dönüştürmeniz de mümkün! Evde sihirli bir alan yaratarak engelli çocuklar ve yetişkinler için kişisel özerkliği ve eğlenceyi artırabilirsiniz. Evdeki duyusal odalar, engellilerin kendi zevklerine ve ilgi alanlarına göre büyüyebilecekleri, deneyimleyebilecekleri, hissedebilecekleri, öğrenebilecekleri ve boş zamanlarının tadını çıkarabilecekleri tanıdık güvenli bir ortamı “sahne” olarak benimser.

Evde, kendi odalarımız kadar kişisel bir alanda, kullanıcının ihtiyaçları, yaşı ve odanın özellikleri ile uyumlu bir duyusal ortam yaratılabilir.

Evinizde bir oda seçin. Duyusal alanı kullanacak kişinin normalde kullandığı ana odayı öneriyoruz. Odanın kendisi için özel bir gereklilik yoktur, ancak farklı SHX çözümlerinden birinin kurulması gerekecektir. Fotoğraflarınızı, videolarınızı veya en sevdiğiniz müziği seçmek için SHX çözümlerinden herhangi birini bir projektöre, televizyona veya ekrana bağlayın. Odaya biraz renk verin ve odayı kullanacak kişinin beğenisine uygun spot ve ışıklar takın. (Örn; yıldızlar, güneşler ve aylardan oluşan ışıklar, ultraviyole ışık vb). Vibroakustik öğelerle müziğin, titreşiminin veya seçtiğiniz videoların sesinin keyfini çıkarın. Deneyimi daha da zenginleştirmek için baloncuk makinesi, aynalı küre, kurdeleli bir fan veya uyarlanmış oyuncaklar gibi başka efektler de ekleyebilirsiniz. İçeriğe istediğiniz gibi erişmek için düğmeler, kumandalar veya interaktif paspaslar ekleyin. Odanın farklı unsurlarıyla etkileşim kurmak için kendi tabletinizi de kullanabilirsiniz. Kendi evinizdeki duyusal odanızın tüm unsurları bilgisayarınıza bağlı SHX merkezi cihazı sayesinde çeşitli kontrol üniteleri veya tabletiniz tarafından yönetilir.