Serebral Palsi

SEREBRAL PALSİ (SP)

Kısa adıyla SP olarak da bilinen Serebral Palsi, hareketi ve bilişsel koordinasyonu etkileyen kronik bir bozukluk durumudur.  Şiddetine bağlı olarak hastaların yürüme, konuşma, ellerini kullanma ve neredeyse tüm fiziksel aktivitelerde bulunma şekillerini etkileyebilir. Günlük aktiviteleri bir zorluk haline getirebilir.

“Serebral Palsi” ismi bize hastalıkla ilgili bilgi verir: “Serebral” beyinle ilgili olmak anlamına gelirken “Palsi” kaslardaki kontrol zayıflığını tanımlar. Sorun kaslarda veya sinirlerde değil; doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra oksijensiz kalmaya bağlı olarak beyinde başlar. Bu savunmasız dönemde olumsuz koşullar, kasları yöneten beyin bölgelerinin gelişimine zarar verebilir veya bozabilir. Beyin artık hareket ve duruş gibi basit fonksiyonları yeterince kontrol edemez. Serebral Palsi’nin sebep olduğu hareketi kısıtlayıcı motor fonksiyon kaybı, postür ve hareket bozukluğu ilerleyici olmamakla birlikte yaş ile birlikte değişkenlik gösterebilecektir.

Altta yatan koşulların daha da kötüye gitmeyeceğini bilmek rahatlatıcıdır çünkü beyin hasarı yayılmaz. Bununla birlikte, kasların gerilme yeteneği gibi ikincil koşullar iyileşebilir, kötüleşebilir veya sabit kalabilir.

Serebral Palsi tedavi edilemese de terapiler, eğitim, yenilikçi stratejiler ve yardımcı teknolojiler sayesinde SP’li kişilerin işlevleri ve yaşam kalitesi artırılabilir.

KİŞİSEL ETKİLEŞİM

En temel düzeyde, hayat etrafımızdaki insanlarla etkileşim kurmakla ilgilidir. İletişim özellikle günlük yaşamda aile üyelerine, bakıcıya, terapist ve uzmanlara ihtiyaç duyan kişiler için, herkes için olduğundan daha önemlidir.

Yardımcı teknolojiler en zorlayıcı Serebral Palsi vakalarının bile ihtiyaçlarını, isteklerini, duygu ve düşüncelerini daha kolay iletmelerine yardımcı olur. Daha kolay ve anlaşılır iletişim, başta aile üyeleri olmak üzere terapistler ve SP’li bireyin çevresindeki diğer herkes için hayatı oldukça kolaylaştırır.

Serebral Palsi olan bireylerin nasıl sözel iletişim kurabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Okuryazar olanlar için  > TC5            |      Okuryazar olmayanlar için     >link to TD Snap

ERİŞİM VE OYUN

Yardımcı teknolojiler çoğu insan için erişmesi son derece kolay ve zahmetsiz olan televizyon, bilgisayar gibi cihazlara SP’li bireylerin başkalarına bağlı kalmadan tamamen özgürce erişmesine ve bunları kontrol etmesine yardımcı olur.

Hareketsiz veya ciddi şekilde hareket kısıtlılığı olan bireyler bağımsız olarak video oyunları oynayabilir, internette sörf yapabilir ve hatta yapay ses ile konuşma yoluyla aile üyeleri, terapistleri ve arkadaşları ile konuşabilir. Sınırlı kas yapısına sahip veya motor becerileri bozulmuş SP hastaları için tamamen bağımsız olmak ve kendi seçimlerini yapabilmek yardımcı teknolojiler olmadan imkânsız olacaktır.

Küçük yaştaki SP’li çocuklar için yardımcı teknolojiler neden-sonuç aktivitelerinde kullanılabilir, uyarlanmış oyuncaklarla bir anahtar butonuna hafifçe bir dokunuşla veya iletişim cihazları üzerinden oyuncaklarıyla kendi başına oynamaları sağlanabilir.

Uyarlanmış oyuncaklar SP’li çocuklar için katılımı motive eder.    > Uyarlanmış Oyuncaklar

Katılımın arttırılması için düşük teknolojili çözümlerden nasıl yararlanabileceğinizi öğrenin.  > Katılım Kutusu

SEREBRAL PALSİ İÇİN EĞİTİM VE KARİYER OLANAKLARI

Serabral Palsi, bireyi İletişim ve Eğitim alanlarında sınırlayabilir.  Bir kitabı tutmanın veya bir kalemle yazmanın imkânsız olduğu zamanlarda okuma yazma öğrenmek zordur. Buna karşılık öğrenciler kendileri için uygun yardımcı teknolojileri kullanarak bilgisayar ekranındaki klavyeye yazabilirler. Elektronik kitaplardaki sayfaları çevirebilirler.

SP’den etkilenen öğrenciler daha önce ağırlıklı olarak iletişim ve harf panolarını veya diğer materyalleri kendi elinde tutan özel eğitim öğretmenlerinin yardımıyla öğrenmek durumundaydılar. Ancak yeni ve güçlendirici teknolojiler sayesinde artık Serebral Palsi’li öğrenciler daha bağımsız bir şekilde öğrenebilir ve kendilerini ifade edebilirler.

Evde, okuda ve terapide kullanılabilen özel eğitim uygulamaları hk daha fazla bilgi edinin.  > Boardmaker 7

SEREBRAL PALSİ ve BİLGİSAYAR ERİŞİMİ

Bilgisayar kullanmak demek günümüzde neredeyse her şeyi yapabilmek anlamına gelir. İnternet olanaklarla doludur. Hızlı bir şekilde yaygınlaşan yapay zekâ ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları ile oturduğumuz yerden gerçekte bizim için imkânsız gibi görünen pek çok şeyi bizzat deneyimleyebiliriz. Google earth ile hiçbir zaman gidemeyeceğimiz bir ülkede asla göremeyeceğimiz sokaklarda dolaşabiliriz. Tüm bu teknolojik ilerlemeler bu yönüyle en çok da fiziksel engelli bireyler için fırsat eşitliği sunar. Bu fırsatlara sahip olabilmek için ise öncelikle Serebral Palsi’li bireylerin bilgisayara zorlanmadan erişebilmesi sağlanmalıdır.

SP’li kişinin fiziksel becerilerine bağlı olarak uygun bir erişim metodunun belirlenmesi ile erişim engeli tümüyle ortadan kalkabilir. Anahtarlar, farklı türdeki bilgisayar fareleri, göz takip sistemi gibi pek çok farklı bilgisayar erişim yöntemi arasından kendinize veya Serebral Palsi’li yakınınıza uygun olanı seçerek bağımsız bilgisayar kontrolüne sahip olabilirsiniz.

Tarama metodu ile kullanabileceğiniz, tıklamaları kolayca yapmanızı sağlayan anahtarlar hakkında daha fazla bilgi edinin:    > Anahtarlar

Engelliler için geliştirilmiş özel bilgisayar farelerini inceleyin.  > Fareler

Hiç kas gücü gerektirmeyen ve kişinin kendi doğal göz hareketleri ile tam bağımsız bilgisayar erişimi sağlayan göz takip sistemini keşfedin.   > Göz Takip

TEKNOLOJİ ENGELLERİ AŞIYOR

SP ile yaşayanlar için cesaret kırıcı olabilecek günlük aktivitelerin kontrolünü sağlamak zor ve bazen de imkânsız olabilir.

Akıllı Ev Sistemleri şimdiden hayatımıza girdi ve hızla tüm tüketiciler tarafından da kabul görmeye başlıyor. Yardımcı teknolojilerin sağladığı bilgisayar erişimi Akıllı Ev Otomasyonları ile birlikte çalışarak akıllı ev sistemleri kullanımını da SP’li kişiler için mümkün kılar. Akıllı Ev Sistemleri ile ışıkları açıp kapamak, güvenlik kameralarını izlemek, bahçedeki çimleri sulama sistemini etkinleştirmek, termostatları ayarlayabilmek, kapıları kilitlemek ve kilidini açabilmek mümkündür.

Yine uygun yardımcı teknoloji uygulamaları ve cihazları ile kişinin bulunduğu ortamdaki TV, klima, müzik çalar, motorlu hasta karyolası gibi daha pek çok aleti bilgisayar veya cep telefonu üzerinden kontrol etmesi mümkündür.

Çevresel Kontrol Birimleri ve ev otomasyon teknolojisi Serebral Palsi’li kişilere kazandırdığı bağımsızlık ile yaşam kalitesini arttırır. Her geçen gün hayatımıza daha da hızlı nüfuz eden “teknoloji” fiziksel engelli kişiler için hayatı khttps://broca.com.tr/kumandalar/olaylaştırarak başkalarına bağımlı olma düzeyini azaltır.

Engelliler için hayatı kolaylaştıran uzaktan kumandalar hakkında daha fazla bilgi edinin. > Kumandalar