Rett Sendromu

RETT SENDROMU

Rett Sendromu, neredeyse sadece kız çocuklarını etkileyen ve iletişim yetenekleri üzerinde derin bir etkiye sahip olan nörogelişimsel bir rahatsızlıktır.

Doktorlar genellikle sendromun dört aşamaya sahip olduğu konusunda hemfikirdir. İkinci aşamada iletişim yeteneğinde hasar oluşmaya başlar. Rahatsızlık ilerledikçe konuşma etkilenerek iletişimde zorluklara yol açar.

BİLİŞSEL DURUM

Tüm dünyada doktorlar, eğitimciler ve terapistlerin görüşleri son yıllarda önemli ölçüde değişmiştir. Daha önce Rett Sendromu ile yaşayan insanların bilişsel yeteneklerinin çok düşük olduğu varsayılıyordu. Ancak durumun gerçekten bu kadar olumsuz olmadığı birçok araştırma ile kanıtlandı.

AİLE VE TERAPİST DESTEĞİ

Sunduğumuz yardımcı teknoloji ürünleri Rett’li çocuklarımız kadar aileleri ve/veya terapistleri için de önemlidir. Çünkü yardımcı teknoloji ile eğitim ve iletişim konularında başarılı olabilmek için, bunların ne zaman ve ne şekilde kullanılacağının Rett’li çocuğa öğretilmesi gerekir. Bunun sürekliliğinin sağlanması görevi ise en başta aile ve diğer uzmanların sorumluluğudur. Çünkü ADİS sadece sistemi kullanan kişi ile ilgili değildir. Rett Sendromlu bir kişinin ADİS’i nasıl kullanacağını öğrenebilmesi için kendisine sürekli olarak gösterilmeli, daha da önemlisi Rett’li bireyin tüm iletişim ortakları tarafından sıklıkla modellenmelidir.

OKUMA VE YAZMA

Rett Sendromu ile yaşayan çocuklar için bilişsel durumlarının uygun olduğu varsayılarak, mümkün olan en kısa sürede okuma yazma eğitimi için girişimde bulunulmalıdır. Okuma konusundaki yetileri kişiden kişiye farklılık gösterse de bunu anlamanın en doğru yolu eğitime başlamaktır. Okuma stratejileri bireye çok bağlıdır ancak diğer çocuklarda olduğu gibi iş önce onlara okumakla başlar!

Söz konusu yazmak olduğunda ise, bilgisayar klavyesine erişim yardımcı teknolojilerden istifade eden herkes için çok önemlidir, buna Rett’li bireyler de dahildir. O halde yazma becerilerini geliştirmesi için Rett Sendromlu kişilerin öncelikle bilgisayar klavyesine erişebilmesi için bir fırsatı olmalıdır.

Yardımcı teknoloji seçimi

Rett Sendromlu bir kişi yardımcı teknolojilerden biri olan anahtar butonuna basmakta zorlanır. İstemsiz el hareketleri dokunmatik ekrana doğrudan erişimi de son derece zorlaştırır. Göz Takip Sistemi, Rett Sendromlu biri için en iyi erişim yöntemi olarak düşünülebilir.