Otizm Destek Seti

OTİZM DESTEK SETİ

Senaryo: Okulumuzda Otizm Spektrum Bozukluğu teşhisi konmuş, çeşitli düzeylerde dil ve konuşma engeline sahip bir veya birden fazla öğrencimiz var. Tablet ve bilgisayar kullanabiliyorlar. Okuryazarlık becerileri değişiklik gösteriyor. Çoğunlukla davranış desteğine ihtiyaç duyuyorlar.

Sizin için Otizm Destek Setini hazırladık!

OSB’li öğrencilerinizi hemen şimdi Alternatif ve Destekleyici İletişim’le tanıştırabilir, iletişimde başarıya giden yolda zincirin en önemli halkalarından biri olabilirsiniz. İletişimde başarı için, aile – okul – dkt – doktor – yakın çevre, kısacası iletişim ortaklarının tamamının ADİS kullanımına dahil olması oldukça önemli. Ayrıca, zaman yönetimi konusunda da onlara destek olabilir, okul içi ders takviminize yenilikçi bir biçimde onları da dahil edip kaygıyı minimuma indirebilirsiniz.

Otizm Destek Setimizde neler var?

Resetea TD SnapBoardmakerSpeech CaseLuminea Corner (opsiyonel)

Resetea: OSB’li bireyler ve öğrenme güçlüğü için özel olarak üretilmiş bu görsel saat ile öğrencilerinizin zaman algısını ve sonra olacaklar hakkında öngörülerini pekiştirin. Bu cihaz kaygıyı azaltma, sabrı kolaylaştırma, oto kontrolü düzenleme, gruba katılma, etkileşim ve bireysel katılıma teşvik ve yıkıcı davranışların azaltılması konularında hem size hem de öğrencilere destek verecek.

Üstelik ürünle birlikte verilen hazır şablonları kullanarak içerikleri tamamen kişiselleştirebilir, müfredat ve öğrencilerinize özel içerikler oluşturabilirsiniz.

TD Snap Alternatif ve Destekleyici İletişim Yazılımı: Öğrencilerinizle kuracağınız etkileşim öncelikli olarak “iletişim” yoluyla pekişecektir. Sembol tabanlı iletişim yazılımımız TD Snap uzun yıllara dayanan klinik tecrübelere, kullanıcı testlerine ve bilimsel araştırmalara dayalı olarak geliştirildi. Temel söz varlığı stratejisine dayalı TD Snap, öğrencileri hızlı ve etkin bir biçimde iletişim kurmaya, iletişimi başlatan kişi olmaya teşvik edecek ve onları okuryazarlık seviyesine taşımada yardımcı olacak şekilde tasarlandı. Üstelik içerdiği “davranış destekleri” gibi araçlarla okulunuzda her yaştan her seviyeden öğrenciye hitap edecek.   İletişimin yanı sıra, kendi özel ders içeriklerinizi ve etkinliklerinizi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Farklı kullanıcılar oluşturabilir, farklı öğrencileriniz ve sınıflar için farklı sayfa setleri kullanabilir, tüm bunları ücretsiz olarak bulutta depolayabilirsiniz.

Boardmaker:  Siz profesyonellere; hazır iletişim materyalleri, öğrencilerinize, müfredata ve bağlama göre kişiselleştirebileceğiniz, uyarlayabileceğiniz, sıfırdan oluşturabileceğiniz kaynaklar sunan, kullanımı son derece kolay bir arayüze sahip sembol destekli özel eğitim programımızı mutlaka deneyin.

Okullar için –olmazsa olmaz- dediğimiz Boardmaker yalnızca “iletişim” için değil;  “öğrenme”  ve “davranış destekleri” konusunda da hem profesyoneller hem de aileler için benzersiz bir çözümdür.

Speech Case: Öğrencilerinizin çoğunlukla bir iPad kullandığını varsayarsak, iPad’leri tam bir ADİS cihazına dönüştürmeye ne dersiniz? İletişim amaçlı kullanılan iPad cihazlarına ekstra sağlamlık ve dahili hoparlörleri ile yüksek ses çıkışı kazandıran Speech Case ile en kalabalık okul ortamlarında bile öğrencinin sesi duyulur, iletişim kesintisiz olarak sürdürülür, iPad cihazları istenmeyen kazalara karşı daha korunaklı ve dayanıklı hale gelir!

Luminea Corner (opsiyonel): Küçük çocuklar çevrelerindeki dünyayı gözlemleyerek, keşfederek, hissederek ve dinleyerek öğrenirler. Bu nedenle duyu odaları, duyularını harekete geçirmek ve öğrenme, etkileşim ve oyun fırsatları yaratmak için idealdir. Multisensory odalar, zihinsel aktiviteyi artırmak, etkileşimi ve iletişimi teşvik etmek veya rahatlama sağlamak gibi birçok fayda sağlayarak kullanıcılarına terapötik bir şekilde yardımcı olmayı amaçlayan duyusal uyarımı kontrol eden ortamlardır.

Evinizde, kliniğinizde, merkezinizde küçük bir alanda, hatta bir odanın bir köşesinde duyusal (Multisensory) bir ortam yaratarak duyusal uyarımın gücünü ve sunduğu faydaları keşfedin. Duyuları harekete geçirmek, keşfetmek ve etkileşim kurmak için faydası büyük kendisi küçük bir alan! Çok donanımlı büyük bir karanlık oda ile başlamanıza gerek yok. Multisensory için temel bazı öğeleri içeren bu hazır duyu köşesi ile başlayabilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı son derece kolaydır. Terapi, öğrenme, stimülasyon, rahatlama ve eğlence için Luminea Corner’ı deneyimleyin. Üstelik içindeki tüm öğeler interaktiftir, hem terapist/ebeveyn hem de kullanıcının kendisi tarafından kontrol edilebilir, böylelikle kullanıcı neden-sonucu ilk elden kendisi deneyimler!

Luminea Corner ile yapabileceğiniz etkinlikler için bazı örnekleri de severek paylaşacağız.