Göz Takip Okul Seti

GÖZ TAKİP OKUL SETİ

Senaryo: Okulumuzda Serebral Palsi, Rett Sendromu, Gelişme geriliği teşhisi konmuş, çeşitli düzeylerde dil ve konuşma engeline sahip, çoğunlukla okuma-yazma bilmeyen bir veya birden fazla öğrencimiz var. Ayrıca ellerini kullanamadığı için tablet, bilgisayar vb cihazları kullanamıyorlar, seçimlerini yalnızca jest ve mimikleri ile veya spesifik bir işaret yoluyla iletebiliyorlar.

Sizin için Göz Takip Okul Setini hazırladık! Okul yaşantınıza göz takip sistemini dahil ederek, karmaşık iletişim ihtiyaçları olan öğrencileriniz için seçim yapmayı kolaylaştırabilir; erişim, iletişim, öğrenme ve katılım konularında onları teşvik edici bir metotla destekleyebilirsiniz.

Göz Takip Okul Setimizde neler var?

Bir Windows Bilgisayar – PCEyeCommunicator 5 veya TD Snap  – BoardmakerErişim Anahtarı + USB Switch AdaptörüGaze Viewer (opsiyonel) – LookToLearn (opsiyonel)

Communicator 5 / TD Snap Alternatif ve Destekleyici İletişim Yazılımı: Öğrencilerinizle kuracağınız etkileşim öncelikli olarak “iletişim” yoluyla pekişecektir. Öğrencilerinizin okuryazarlık becerilerini baz alarak, dilerseniz hem metin hem sembol tabanlı iletişim yazılımımız Communicator 5’i, dilerseniz sembol tabanlı iletişim yazılımımız TD Snap’i tercih edebilirsiniz. Her iki yazılım da, uzun yıllara dayanan klinik tecrübelere, kullanıcı testlerine ve bilimsel araştırmalara dayalı olarak geliştirildi. Her iki yazılım da, öğrencileri okuryazarlık seviyesine taşımada yardımcı olacak şekilde tasarlandı. İletişimin yanı sıra, kendi özel ders içeriklerinizi ve etkinliklerinizi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

PCEye Yeni Nesil Göz Takip Cihazı: ADİS yazılımı aracılığıyla iletişim kurmak üzere bilgisayara erişmesi gereken ancak dokunma, fare ile tıklama, joistik, baş faresi ve diğer erişim yöntemlerini kullanamayan / kullanırken zorlanan öğrencileriniz göz takip sistemini kullanabilir, seçimlerini yalnızca ekranda ilgili alana belirli bir süre bakarak kolayca yapabilir, daha hızlı ve etkin bir biçimde iletişim kurabilir.

Üstelik iletişim kurdukça, ders ve etkinliklere katılım sağlamada daha da motive olacaklardır.

Erişim anahtarı: Bilgisayara erişmede Tarama yöntemini kullanmanın daha uygun olacağı öğrencileriniz de mutlaka vardır, ya da gelecekte olacaktır. Öğrenciniz,  adis yazılımlarımızı tarama metodu ile de kullanabilir ki; bu durumda seçimlerini erişim anahtarı ile yapacaktır.

Bazen de, kişinin göz takip cihazı ve erişim anahtarını aynı anda kullanması onun için daha doğru bir erişim metodu olabilir.

Bu yöntemde, öğrenciniz hedefi gözüyle bakarak seçecek, ancak seçimini anahtar ile etkinleştirecektir. Erişim anahtarına basmak için, öğrencinizin elini kullanmak zorunda olmadığını hatırlatmak isteriz. Kontrol edebildiği herhangi bir uzvu ile de kullanabilir.

USB Switch Adaptörü: Öğrencinizin tarama metotlarından birini kullanabilmesi için bilgisayara iki adede kadar anahtarı bağlayabilmenizi sağlayan bu adaptör ile donanımsal ihtiyaçlarınızı tamamlamış olursunuz.

Boardmaker:  Siz profesyonellere; hazır iletişim materyalleri, öğrencilerinize, müfredata ve bağlama göre kişiselleştirebileceğiniz, uyarlayabileceğiniz, sıfırdan oluşturabileceğiniz kaynaklar sunan, kullanımı son derece kolay bir arayüze sahip sembol destekli özel eğitim programımızı mutlaka deneyin.

Okullar için –olmazsa olmaz- dediğimiz Boardmaker yalnızca “iletişim” için değil;  “öğrenme”  ve “davranış destekleri” konusunda da hem profesyoneller hem de aileler için benzersiz bir çözümdür.

Sistemle tam uyumlu bir Bilgisayar: Öğrencilerinizin kullanımına sunacağınız göz takip sistemi ile erişilecek bir Windows bilgisayarınız da olmalı. Öğrencilere tahsis etmek üzere yeni bir bilgisayar edinmek durumunda olabilirsiniz düşüncesi ile sistemle tam uyumlu çalışacak bir Windows masaüstü bilgisayar sete dahil edilmiştir.

Gaze Viewer yazılımı (opsiyonel): Göz takip sistemini okul yaşantınıza dahil ettikten sonra, öğrencilerinizin durumunu “Değerlendirmek”, “onları daha iyi “Anlamak” ve testlerinizin sonuçlarını kanıta dayalı bir biçimde kurum içi profesyoneller, aile ve doktor ile paylaşmak üzere “Raporlamak” için bu eşsiz yazılıma ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, gelecekteki potansiyel göz takip sistemi kullanıcısı öğrencilerinizin sistemi ne ölçüde kullanıp kullanamayacağını da yine bu yazılım ile test edebilirsiniz.

Look To Learn (opsiyonel): Göz takip sistemine yeni başlayan öğrencilerinizi, ekranla etkileşime geçmeleri için eğlenceli bir şekilde motive edebilirsiniz. Çünkü Look To Learn, içerdiği çok sayıda birbirinden eğlenceli interaktif etkinlikle öğrencinin gözle bakma becerilerini geliştirir, onu ADİS kullanmaya ve gözle bilgisayar kontrolüne hazırlar. Ayrıca, bu yazılımı erken öğrenmede  (neden-sonuç)  bir araç olarak başlangıç seviyesindeki öğrenciler için de kullanabilirsiniz.

İçindeki oyunları nasıl daha eğlenceli hale getireceğinizi söyleyen ipuçları, her bir etkinlik için özel çalışma sayfaları, başarı sertifikaları ve öğrencideki gelişimi takip edebilmeniz için değerlendirme notlarınızı alabileceğiniz bir bölüm içeren Türkçe çalışma kitabı ile birlikte sunuyoruz.