Bilgisayar Erişimi

Günümüz dünyasında hepimiz için sıradan hale gelen bu eylemlerden sizi alıkoyan her ne varsa, işte biz bu engeli ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.

Broca Yardımcı Teknolojiler olarak sloganımız: “Herkes İçin Teknoloji’’

Bu inançla; her yaştan, her seviyeden engelliler için düşük teknolojiden yüksek teknolojiye varan çözümlerle sizler için oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunmaktayız.

Bu sayfada farklı kategorideki bilgisayar erişim çözümlerimiz için kısa ve açıklayıcı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Göz takip sistemi nedir ve nasıl çalışır?

Göz takip sistemi bilgisayarınızı yalnızca gözlerinizle kullanabilmenizi sağlar. ADİS yazılımlarımızla bir arada kullanıldığında dil ve konuşma sorunu yaşayan kişiler için iletişim sorununu tamamen ortadan kaldırır. Bu harika teknolojiye daha yakından bakın!

Göz takip sistemi, bir kişinin bilgisayar ekranında nereye baktığını görmek için kullanılan bir teknolojidir.

Geleneksel klavye ve fare kullanmak yerine gözlerinizle bir bilgisayarı kontrol etmek için de kullanılabilir. Bu da fiziksel ve bilişsel engelli bireylerin daha zengin ve daha bağımsız bir yaşam sürmesini sağlar.

Göz Takip Sistemi ile Nasıl Tıklanır?

Göz takip sistemi kullanırken tıklama yapmanın iki yolu vardır. Yöntem kullandığınız uygulamaya, tıklama şekliniz de yeteneklerinize bağlıdır.

Bekleme –  önceden belirlenmiş bir milisaniye süresi boyunca gözlerinizi belirli bir alana odaklarsınız ve ardından bir tıklama gerçekleştirilir. Göz takip sistemi kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu tıklamaları bu yolla gerçekleştirir.

Anahtar – eğer bir anahtarı kontrol edebiliyorsanız, bu genellikle tıklamanın en hızlı yollarından biridir. Nereye tıklamak istediğinizi seçmek için bakışlarınızı kullanırsınız ve ardından tıklamayı gerçekleştirmek için anahtar butonuna basarsınız.

Jiroskopik fare (baş faresi) nedir ve nasıl çalışır?

Geleneksel klavye ve bilgisayar fareleri sizin için zorlayıcı ise endişe etmenize gerek yok. Baş hareketlerinizle de bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz. Ya da vücudunuzda daha iyi kontrol ettiğinizi düşündüğünüz ayaklarınız, kol ve bilekleriniz, hatta kendi nefesinizle bile bilgisayar kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? ADİS yazılımlarımızla bir arada kullanıldığında dil ve konuşma sorunu yaşayan kişiler için iletişim sorununu tamamen ortadan kaldırır.

Jiroskopik fare Quha Zono 2, baş hareketleriyle çalıştırılan kablosuz, eller serbest bir bilgisayar faresidir. Hareketi algılar ve onu sezgisel ekran imleci hareketine dönüştürür. Bu şekilde kullanıcısına sadece hareket kabiliyeti olan uzvu ile gerçek ve bağımsız bir bilgisayar kullanımı sunar.

Tüm işletim sistemleri ile uyumlu çalışabilen Zono baş faresi ile bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar kullanılabilir.

Baş Faresi ile Tıklamalar Nasıl Yapılır?

Bekleme  –  Kullanıcı imlecini hedef üzerinde önceden belirlenmiş bir süreyle beklettiğinde (bekleme süresi kişiselleştirilebilir) açılan fonksiyon butonlarından herhangi bir tanesini yine jiroskopik fare yardımıyla seçim yaparak tek tıklama, çift tıklama, kaydırma, sürükle bırak vb. işlemlerini uygulayabilir. Jiroskopik fare imlecinin hassasiyeti kullanıcıya göre kişiselleştirilebilir. Kullanımı oldukça kolaydır ve kişiselleştirilebilir bekleme süresi, hareket hassasiyeti ile birlikte her kullanıcıya hitap eder.

Anahtar – Nereye tıklamak istediğinizi seçmek için baş faresi ile yönettiğiniz imleci kullanırsınız ve ardından tıklamayı gerçekleştirmek için anahtar butonuna basarsınız.

ENGELLİLERİN BİLGİSAYAR ERİŞİMİ İÇİN DİĞER ALTERNATİFLER NELERDİR?

Bilgisayarınıza erişmek için daha başka yollar da olduğunu biliyor muydunuz? Engellilerin bilgisayar kullanabilmesi için özel olarak geliştirilmiş alternatif erişim ürünleri mevcuttur. Farklı fiziksel becerilere sahip bireylerin bilgisayar erişimi için ihtiyaçları da farklıdır. Bu sebeple fare işlevi gören birbirinden farklı modeller bulunur. İmleci hareket ettirmek için bunlar mouse pad, iztopu veya joystick şeklinde olabilir, tıklamalar ise entegre veya harici anahtarlar yoluyla yapılabilir.

Birbirinden farklı bilgisayar faresi modellerini keşfedinFareler 

Erişim anahtarı nedir, nasıl kullanılır?

Kişinin kullandığı erişim yöntemine bağlı olarak imleci farklı yollarla hareket ettirmesi ve ekranda seçim yapması sağlanırken, tıklamalar anahtar yardımıyla yapılır. Anahtarlar, kişinin fiziksel yeteneklerine uyarlanmış çok farklı çeşitlerde olabildiği gibi genellikle minimum hareket ve kas gücü gerektiren cihazlardır. Ayrıca, bilgisayar erişimi için tarama metodunun kullanıldığı durumlarda tarama modeline bağlı olarak seçimler ve tıklamalar 1 veya 2 anahtar ile yapılır.

Engelliler için erişim anahtarlarını keşfedin.  Anahtarlar 

Engelliler erişemedikleri diğer cihazları kontrol edebilir mi?

Kesinlikle EVET! Yardımcı teknolojiler sayesinde tekerlekli sandalye veya yatağa bağlı kişiler bilgisayar üzerinden tv, klima gibi pek çok cihazı kontrol edebilir, hatta evdeki diğer elektrikli aletleri bile açıp kapatabilirler. Bunlara kızılötesi (IR) veya radyo frekansı ile çalışan tüm cihazlar, hatta oyuncaklar bile dahildir.

Daha fazla bağımsızlık için uzaktan kumandalarımızı keşfedin.    Kumandalar

Doğru cihazı bulmanıza yardımcı olalım

Uygun yöntem ve cihazı bulmanın kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle yardımcı teknoloji uzmanlarımızla kurumlara yönelik danışmanlık ve eğitim, ayrıca bireysel talepleriniz için demo hizmetleri sunuyoruz. Cihazlarımızın ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğini göstermek ve size en uygun çözümleri bulmak için dilerseniz sizi evinizde, merkezinizde veya okulunuzda ziyaret edebiliriz.