Adis Okul Seti

ADİS OKUL SETİ

Senaryo:  Okulumuzda Serebral Palsi, Rett Sendromu, Down Sendromu, Otizm Spektrum Bozukluğu, Gelişme geriliği teşhisi konmuş, çeşitli düzeylerde dil ve konuşma engeline sahip, çoğunlukla okuma-yazma bilmeyen bir veya birden fazla öğrencimiz var. Ayrıca bazıları tablet, bilgisayar vb cihazlara erişmek için ellerini kullanamıyor, seçimlerini yalnızca jest ve mimikleri ile veya spesifik bir işaret yoluyla iletebiliyorlar.

Sizin için ADİS Okul Setini hazırladık! ADİS için ne çok erken, ne de çok geç. Öğrencilerinizi hemen şimdi Alternatif ve Destekleyici İletişim’le tanıştırabilir, iletişimde başarıya giden yolda zincirin en önemli halkalarından biri olabilirsiniz. İletişimde başarı için, aile – okul – dkt – doktor – yakın çevre, kısacası iletişim ortaklarının tamamının ADİS kullanımına dahil olması oldukça önemli. Hadi başlayalım!

ADİS Okul Setimizde neler var?

BIGmackTD SnapBoardmakerPCEye Erişim AnahtarıAirSwitch

BIGmack Konuşan Anahtar: Bu konuşan anahtar okulda işleri oldukça kolaylaştıracak. 2 dakikaya kadar bir mesajı doğrudan cihaza kaydedebilirsiniz. “İstiyorum” , “yardım et”, “yoruldum” gibi mesajlar kaydedip öğrencinin ihtiyaç halinde kullanmasını sağlayabilirsiniz. “sayfayı çevir” – “sıra sende” gibi mesajlarla katılımı teşvik edebilirsiniz.

Öğrencilerinize minik ödevler verip, cevapları ebeveynlerinin yardımı ile kaydetmelerini ve Pazartesi günü okulda tüm sınıfla paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Yaratıcılığınızı kullanarak okul içinde anlık durumlara uyarlayıp iletişimi tetikleyebilirsiniz.

Yoğun kullanım ve istenmeyen kazalara karşı bu anahtar ekstra sağlamdır!

TD Snap Alternatif ve Destekleyici İletişim Yazılımı: Öğrencilerinizle kuracağınız etkileşim öncelikli olarak “iletişim” yoluyla pekişecektir. Sembol tabanlı iletişim yazılımımız TD Snap uzun yıllara dayanan klinik tecrübelere, kullanıcı testlerine ve bilimsel araştırmalara dayalı olarak geliştirildi. Temel söz varlığı stratejisine dayalı TD Snap, öğrencileri hızlı ve etkin bir biçimde iletişim kurmaya, iletişimi başlatan kişi olmaya teşvik edecek ve onları okuryazarlık seviyesine taşımada yardımcı olacak şekilde tasarlandı. Üstelik içerdiği “davranış destekleri” gibi araçlarla okulunuzda her yaştan her seviyeden öğrenciye hitap edecek.   İletişimin yanı sıra, kendi özel ders içeriklerinizi ve etkinliklerinizi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Farklı kullanıcılar oluşturabilir, farklı öğrencileriniz ve sınıflar için farklı sayfa setleri kullanabilir, tüm bunları ücretsiz olarak bulutta depolayabilirsiniz.

Boardmaker:  Siz profesyonellere; hazır iletişim materyalleri, öğrencilerinize, müfredata ve bağlama göre kişiselleştirebileceğiniz, uyarlayabileceğiniz, sıfırdan oluşturabileceğiniz kaynaklar sunan, kullanımı son derece kolay bir arayüze sahip sembol destekli özel eğitim programımızı mutlaka deneyin.

Okullar için –olmazsa olmaz- dediğimiz Boardmaker yalnızca “iletişim” için değil;  “öğrenme”  ve “davranış destekleri” konusunda da hem profesyoneller hem de aileler için benzersiz bir çözümdür.

PCEye Yeni Nesil Göz Takip Cihazı: ADİS yazılımı aracılığıyla iletişim kurmak üzere bilgisayara erişmesi gereken ancak dokunma, fare ile tıklama, joistik, baş faresi ve diğer erişim yöntemlerini kullanamayan / kullanırken zorlanan öğrencileriniz göz takip sistemini kullanabilir, seçimlerini yalnızca ekranda ilgili alana belirli bir süre bakarak kolayca yapabilir, daha hızlı ve etkin bir biçimde iletişim kurabilir.

Üstelik iletişim kurdukça, ders ve etkinliklere katılım sağlamada daha da motive olacaklardır.

Erişim anahtarı: Bilgisayara erişmede Tarama yöntemini kullanmanın daha uygun olacağı öğrencileriniz de mutlaka vardır, ya da gelecekte olacaktır. Öğrenciniz,  adis yazılımlarımızı tarama metodu ile de kullanabilir ki; bu durumda seçimlerini erişim anahtarı ile yapacaktır.

Bazen de, kişinin göz takip cihazı ve erişim anahtarını aynı anda kullanması onun için daha doğru bir erişim metodu olabilir.

Bu yöntemde, öğrenciniz hedefi gözüyle bakarak seçecek, ancak seçimini anahtar ile etkinleştirecektir. Erişim anahtarına basmak için, öğrencinizin elini kullanmak zorunda olmadığını hatırlatmak isteriz. Kontrol edebildiği herhangi bir uzvu ile de kullanabilir.

AirSwitch kablosuz anahtar adaptörü: Öğrencinizin tarama metotlarından birini kullanabilmesi için bilgisayara ya da tablete iki adede kadar anahtarı bağlayabilmenizi sağlayan bu adaptör ile donanımsal ihtiyaçlarınızı tamamlamış olursunuz. Bluetooth teknolojisi ile kablosuz bağlantı kolaylığı sunar.